Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


Premier Beata Szydło: Upominajmy się o pamięć. Upominajmy się o prawdę


Premier Beata Szydło: Upominajmy się o pamięć. Upominajmy się o prawdę

Premier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, matka śp. Przemysława Gosiewskiego Jadwiga Gosiewska i wdowa po Zbigniewie Wassermannie Halina Wassermann odsłonili w Kancelarii Premiera tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

 

„To, że ta tablica musi się tutaj znaleźć, było dla nas oczywiste. Jej umiejscowienie sprawia, że teraz każdy przywódca światowy odwiedzający Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, będzie musiał schylić głowę przed nazwiskami śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, śp. Wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i śp. Ministra Zbigniewa Wassermanna” – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości w KPRM.

Szefowa rządu dodała, że idea wmurowania tablicy w budynku Kancelarii Premiera narodziła się z poczucia obowiązku upamiętnienia osób, które poleciały do Katynia uczcić pamięć tych, którzy oddali życie za naszą wolność.

Polecieli lotem, który miał być pokazaniem całemu światu, że Polska nie zapomina o swoich bohaterach i zawsze się o nich upomni. Historia zatoczyła koło. Dzisiaj to my musimy się upominać o naszych bohaterów. Upominać o tych, którzy siedem lat temu chcieli oddać hołd naszym przodkom, a sami stracili życie. Naszym obowiązkiem jest, aby każdy, kto zginał w tej katastrofie, miał swoje miejsce pamięci - podkreśliła Beata Szydło.

Tablica upamiętniająca śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, śp. Wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i śp. Ministra Zbigniewa Wassermanna została wmurowana w ścianę gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pod nazwiskami ofiar widnieje inskrypcja: "Wszystko dla Ciebie Polsko".

Musimy zadbać o to, aby ta pamięć była ciągle żywa

W opinii szefowej rządu pomnik śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powinien nareszcie stanąć w Warszawie. Jesteśmy to winni panu Prezydentowi, wybitnemu Polakowi, który pozostawił nam w swoim testamencie to, aby pamiętać, że państwo zawsze ma stać po stronie słabszych i opiekować się tymi, którzy je tworzą - powiedziała premier. Dodała, że obowiązkiem wszystkich jest, aby każdy, kto zginął w katastrofie, miał swoje miejsce pamięci, aby były tablice, aby były spotkania.
Dziś, 10 kwietnia, my, Polacy na całym świecie, musimy nie tylko wspominać, ale też głośno upominać się o 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. I ten głos musi płynąć stąd, z Warszawy, bardzo mocno. Dzisiaj przede wszystkim wspominajmy i upominajmy się o pamięć, upominajmy się o prawdę - zaznaczyła premier Beata Szydło.

Uroczystość odbyła się w wojskowej asyście honorowej, a udział w niej wzięła Rada Ministrów i goście specjalni, m.in. rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Tablicę poświęcił ks. Zdzisław Tokarczyk. Wiązanki pod tablicą złożyła premier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele rodzin zmarłych. Uczestnicy uroczystości w KPRM obejrzeli też film poświęcony ofiarom katastrofy.

 

Fot. P. Tracz/KPRM

 


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Możliwości obronne Europy nadal niewystarczające. USA oczekują od sojuszników większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo

[VIDEO] Możliwości obronne Europy nadal niewystarczające. USA oczekują od sojuszników większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo

2026-06-11 09:26:53

Stany Zjednoczone dokonują przeglądu swojej obecności wojskowej w Europie. Z jednej strony pojawiły się zapowiedzi ograniczenia liczebności sił wojskowych w Niemczech,  z drugiej – wysłania do Polski dodatkowych 5 tys. żołnierzy. Jak podkreśla prof. Andrew Michta, amerykański politolog, USA oczekują od europejskich sojuszników wzięcia większej odpowiedzialności za swoją obronę i inwestycji w zbrojenia. Na razie zdolności Europy odstraszania wrogów nie są wystarczające.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

Oficjalna wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Szwajcarii pod znakiem współpracy gospodarczej

2026-05-28 07:54:02

Prezydent RP Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką składają dwudniową oficjalną wizytę w Szwajcarii. Po południu polski przywódca spotkał się z Prezydentem Guyem Parmelinem. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej Polski i Szwajcarii.




2